Активности|

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски во придружба на дел од играчите на КК „Работнички“ ги најави квалификациите за кошаркарскиот  ФИБА Евро куп кој ќе се одржи во Скопје. Квалификациите започнуваат од 2 до 5 октомври и Македонија ќе ја претставуваат кошаркарските клубови Работнички и Феникс 2010.

 

„Навистина ме радува што нашиот најтрофеен клуб и најголем бренд на Центар повторно ќе заигра на ФИБА Евро Купот. Верувам дека на целата спортска јавност и недостасуваа спортски натрепревари и моментите на навивање, бодрење и целата таа возбуда и желба за победа. Се надевам дека Работнички повторно ќе го врати некогашниот сјај и ќе се врати на победничките патеки“, истакна Герасимовски.

 

Работнички ќе биде организатор на натпреварот во кој ќе настапи ривалот Донар Гронинген од Холандија, потоа романскиот Рапид Букурешт и Сахах од Азербејџан кои од неодамна го преземаа нашиот тренер Боби Митев.

Општина Центар како и досега, ќе продолжи да дава поддршка и заедно со сите центарци, да го врати КК Работнички на старите победнички патеки.

Comments are closed.

Close Search Window